Afgelopen donderdag was de laatste raadsvergadering van 2025. De onderwerpen waren de woningbouw in Nieuw-Middelland en de zorgplannen van het Antonius Ziekenhuis. Jongeren spraken in omdat zij zich niet gehoord voelen. Zij wachten al bijna 5 jaar op een Johan Cruijffcourt. Ook sprak een ouder over problemen met het leerlingenvervoer. Tot slot nam de gemeenteraad een motie aan om een zienswijze in te dienen op de plannen van provincie Utrecht voor het platteland.
Cruijff court
Nasir Lalout probeert al jaren een Johan Cruijff court te realiseren. Hij begon hier 5 jaar geleden mee als tiener. Er is zelfs geld ingezameld met een benefietwedstrijd. Toch is het veld er nog niet. Zijn vraag aan de wethouder was: wanneer komt het er? De wethouder vertelde dat het lastig was om een goede plek te vinden. Nu is er een locatie en in 2026 wordt het Cruijff court aangelegd.
Leerlingenvervoer
Wendy de Groot heeft twee kinderen op speciaal onderwijs buiten Woerden. Zij reizen met busjes, maar dit gaat slecht. De rijtijden zijn zo lang dat er bijvoorbeeld kinderen zijn die eerst een uur moeten bijkomen op school. De informatie die de wethouder deelde in november klopt niet met de praktijk. Ouders voelen zich niet gehoord en maatwerk is er niet. Na haar inspraak lijkt de gemeenteraad meer duidelijkheid en verbeteringen te willen.
Woningbouw Houttuinlaan 6 t/m 12 Nieuw-Middelland
Het plan is om nieuwe woningen te bouwen. Het gaat om kleine woningen:
- 32% sociale huur van 35 m² of groter
- 44% middenhuur van 45-55 m²
- 24% duurdere huur vanaf 65 m²
De woningen komen in clusters van 10 tot 35. Elk cluster krijgt een gezamenlijk dakterras en een gemeenschappelijke ruimte, bijvoorbeeld een huiskamer of keuken. De gemeenteraad heeft ingestemd met dit plan.

Impressies van de bouwplannen
Ambitiedocument St. Antonius Ziekenhuis
In 2023 sloot de gemeente een overeenkomst met het Antonius Ziekenhuis om herontwikkeling van het terrein te onderzoeken. Dit leidde tot een Ambitiedocument voor een groen woongebied met een nieuw zorggebouw. Het Antonius gebruikt dit document om een ontwikkelaar te kiezen.
Wij zijn kritisch, want de Omgevingsvisie Woerden 2022 is niet gevolgd. Daarin staat dat er spoedeisende hulp (SEH) en een huisartsenpost (HAP) buiten kantooruren moet zijn. De wethouder gaf geen goed antwoord waarom dit ontbrak. De afgelopen jaren hebbe we ons erg hard hebben gemaakt om een SEH, HAP en 24 uurs apotheek te behouden. Zo is het voor zieke inwoners ondoenlijk om ‘s nachts en in de weekenden naar het Antonius in Leidsche Rijn te moeten reizen. En als er dan noodzakelijke medicijnen voorgeschreven worden zelfs naar het Diakonessenhuis in Utrecht-Oost te moeten rijden.
Helaas vond de meerderheid van de raad dit geen probleem. Daarmee verdwijnt zorg buiten kantooruren, ondanks meer dan 30.000 handtekeningen. We stemden verdeeld: woningbouw is nodig, maar regels negeren kan niet. Wel is er een motie aangenomen om te kijken naar medicijnverstrekking buiten kantooruren.
Antonius verzilvert de bruidsschat
Het oude Hofpoort Ziekenhuis in Woerden is ooit met gemeenschapsgeld gebouwd. Na de overname door Antonius kreeg het ziekenhuis dit terrein in eigendom voor een symbolisch bedrag. Met het ambitiedocument hoeft Antonius alleen een nieuw zorggebouw te bouwen. De rest van de grond kan daarna worden verkocht aan een projectontwikkelaar. Zo verzilvert Antonius de oude bruidsschat.
Motie over UPLG
Op 27 november 2025 publiceerde de provincie Utrecht het Utrechts Programma Landelijk Gebied (UPLG). Veel inwoners, boeren en gemeentes zijn kritisch. Het plan lijkt vooral boeren als vervuilers te zien. Maar boeren zijn hardwerkende ondernemers, belangrijk voor voedselzekerheid en natuurbeheer. De motie vraagt om een zienswijze namens alle betrokkenen in Woerden. De motie is aangenomen. De wethouder deelt op ons verzoek het concept eind januari 2026 met de raad, voordat deze verstuurd wordt.
Kijk hier de gemeenteraadsvergadering terug.

